Repræsentantskab

SNYKs repræsentantskab består af en bred vifte af aktører indenfor SNYKs virkeområde. Repræsentantskabet vælger fire medlemmer til SNYK's bestyrelse. Repræsentantskabet mødes fast én gang om året. Find mere information i SNYK's vedtægter og driftsaftale.

Optagelse i repræsentantskabet

Nye medlemmer kan optages i repræsentantskabet ved at indsende en skriftlig ansøgning og motivation til behandling og afstemning på det årlige repræsentantskabsmøde i april eller maj. Deadline for ansøgninger vil blive udmeldt via SNYKs nyhedsbrev.

SNYKs repræsentantskab

4elements ved Jesper Egelund

Alpha ved Peter Navarro-Alonso

Alteration ved Jørgen Teller

Ars Nova Copenhagen ved Thomas Kiørbye

Art on Stage ved Christina Dahl

Athelas Sinfonietta Copenhagen ved Jesper Lützhøft

AUT ved Allan Gravgaard Madsen

Autograf ved Jens Voigt-Lund

AvArt ved Hasse Poulsen

BodaBoda Duo ved Jakob Thorkild Overgaard

Borderline Ensemble ved Ketil Duckert

Carion ved Niels Anders Vedsten Larsen

Click Festival Helsingør ved Mikael Fock og Georg Rasmussen

Contemporánea ved Ejnar Kanding

Copenhagen Art Ensemble ved Ture Larsen

Copenhagen Opera Festival ved Bettina Schimmel

Copenhagen Saxophone Quartet ved Maret Petersen

Corona Guitar Kvartet ved Volkmar Zimmermann

Dacapo-Edition S ved Henrik Rørdam

Danmarks Radio ved Bent Grønholdt

Dansk Kapelmesterforening ved Frans Rasmussen

Dansk Komponist Forening ved Erik Bach

Dansk Korforbund ved Thomas Kiørbye

Dansk Live ved Jakob Kwedéris og Jens Jepsen

Dansk Musikbiblioteksforening ved Mette Fersum

Dansk Musikerforbund ved Anders Laursen

Dansk Musikpædagogisk Forening (DMpF) ved Ole Helby

Dansk Saxofonkvartet ved Per Egholm

Danske Rør ved Per Egholm

Danske Studerendes Fællesråd

De Konservatoriestuderendes Landsråd ved Morten Nyholm Mosgaard

Define Festival Sønderborg ved Karen Andersen

Den Frie Udstillingsbygning ved Kirse Junge-Stevnsborg og Malene Ratcliffe

Den Fynske Opera ved Jesper Buhl

Den Jyske Opera ved Annilese Miskimmon

Denmark’s Intuitive Music Conference ved Carl Bergstrøm-Nielsen

Det Jyske Ensemble ved Christina Dahl

Det Jyske Musikkonservatorium ved Claus Olesen

Det Kgl. Danske Musikkonservatorium ved Bertel Krarup

DIEM ved Wayne Siegel

DJBFA ved Jesper Hansen

Duo Takemitsu ved Anders Borbye

Dygong ved Christian Winther Christensen

Ear Unit ved Carsten Bo Eriksen

Ensemble Clash ved Andreas Bennetzen

Ensemble MidtVest ved Oliver Quast

Ensemble Nord

Ensemble Nordlys ved Christine Pryn

Esbjerg Ensemble ved Katrine Ganer Skaug

Fatamorgana ved Hélène Navasse

Figura Ensemble ved Jesper Egelund

Foreningen Danske Orkesterdirigenter ved Steen Finsen

Foreningen Lab ved Stephanie Wisting

Gahrn Ensemble ved Claus Gahrn

Gruppen for Intuitiv Musik ved Carl Bergstrøm-Nielsen

Gymnasieskolernes Musiklærerforening ved Birgitte Næslund Madsen

Harpcore ved Sofie Guillois Larsen

Harp ’n Sax ved Per Egholm

Havamal ved Hélène Navasse

ILK Music ved Lotte Anker og Torben Snekkestad

Intuitive Records ved Carl Bergstrøm-Nielsen

Jenka Music ved Niels Böttcher

KLANG - Copenhagen Avantgarde Music Festival ved Rune Glerup og Christian Winther Christensen

Klangrum Møen ved Thomas Bagge

KlettWood ved Anna Klett

KNTN ved Sune TB Nielsen

Komvest - Vesterbro Komponistforening ved Timothy Baxter

Koncertforeningen Hovedstolen ved Christian Møller Blæhr og Troels Mads

KoncertKirken ved Björn Ross

Kontur ved Jakob Goetz

Kroger Kvartetten ved Maj Kullberg

Kvinder i Musik ved Eva Maria Jensen

Københavns Musikteater ved Allan Klie

Landsdelorkesterforeningen ved Finn Schumacker

LeLe ved Linda Edsjö

Literaturhaus ved Paul Opstrup

LMS ved Ebbe Høyrup

Lydenskab ved Sofia Olsson

Madam Press ved Mette Stig Nielsen

Magasinet Klassisk ved Per Rask Madsen

Messerkvartetten ved Andrea Rebekka Alsted

mooseMATRIX ved Anna Klett

Museet for samtidskunst ved Birgitte Kirkhoff Eriksen og Mads Kullberg

Musica Ficta ved Bo Holten

Musikforlæggerne ved Tine Birger Christensen 

Netværk for Ny Musik i Musikundervisningen ved Holger Steinrud

New Jungle Orchestra ved Irene Becker

NUT ved Malene Bichel og Ivan Olsen

Ny Musik i Birkerød ved Arne Egelund og Jack Otto Kristnesen

Ny Musik i Frederikshavn ved Niels Christian Rasmussen

Ny Musik i Suså ved Stine Smith

Open Days Festival Ålborg ved Niels Chr. Rasmussen og Christian Skjødt

PACE Percussion Trio ved Mathias Friis-Hansen

Rump Recordings ved Jens Berents Christiansen

Rumraket ved Rasmus Stolberg

Rytmisk Musikkonservatorium ved Henrik Sveidahl

Sax’n Drums ved Per Egholm

Scenatet ved Anna Berit Asp Christensen

Score ved Vagn E. Olsson

Seismograf ved Jens Voigt-Lund og Sanne Krogh Groth

Seminariernes Musiklærerforening ved Signe Adrian

Sirena ved Karina Agerbo

Skræp ved Niels Winther

Solistforeningen af 1921 ved Nils Dittmer

SomeWhere ved Christian Skovbjerg Jensen og Ulrikke Neergaard

SONIC COLLEGE ved Jakob Weigand Goetz

SPOR-festival ved Anna Berit Asp Christensen og Anne Marqvardsen

Statler & Waldorf ved Lars Pellarin og Stefan Mylleager

Storstøms Kammerensemble ved Claus Due

Syddansk Musikkonservatorium & Skuespillerskole (SMKS)

Theatre of Voices ved Else Torp

ToneArt ved Hugh Steinmetz

Trio Nord ved Deborah Josephson

Undergrunden ved Niels Pihl

Ung Nordisk Musik ved Kaj Duncan

Wärmekvartetten ved Marie Wärme

Zapolskikvartetten ved Nicolaj Gjessing

ZOOM ved Stefan Baur

Århus Sinfonietta ved Hjarne Fessel og Lars Peder B. Sørensen